Strefy
Gothic Site
Gothic
Gothic 2
Gothic 2: Noc Kruka
Gothic 3
ArcaniA: Gothic 4
Galeria
Świat
» Historia
» Informacje
» Umiejętności
» Gildie
» Potwory
» Postacie
» Lista NPC
» Lokacje
Pomoc
» Ogólne informacje
» FAQ
» Solucja
» Zadania
» Mapy
» Nauczyciele
» Sprzedawcy
» Konsola
Ekwipunek
» Artefakty
» Bronie
» Zbroje
» Czary
Multiplayer
» Pobierz
» Informacje
» MiniFAQ
» Dyskusja na forum
» Sonda - Areny
Galeria
» Screeny
Download
» Filmy [3]
» Mody [27]
» Muzyka [1]
» Programy [1]

Skocz do:

Umiejętności

System umiejętności w "Nocy Kruka" pozostał niezmieniony w stosunku do podstawowej wersji gry. Jest prosty do opanowania, intuicyjny i co najważniejsze - został ulepszony w stosunku do pierwszej części gry. Twórcy gry nie chcąc nadto komplikować rozgrywki, nie wpakowali dziesiątek najróżniejszych umiejętności i statystycznych tabelek. Warto bliżej zaznajomić się z tymi umiejętnościami, ponieważ wpływają na naszą postać.

 • Broń jedno- i dwuręczna
 • Łuk i kusza
 • Umiejętności złodziejskie
 • Zbieranie trofeów
 • Kowalstwo
 • Alchemia
 • Tworzenie run
 • Akrobatyka
 • Wydobywanie złota
 • Język budowniczych
 • Szukający Ognik
 • Szpon Beliara
 • Poziomy

  Podstawowymi współczynnikami postaci są siła, zręczność, punkty trafień (życie) i mana. Z tych czterech trzy mogą być szkolone, tzn. możemy się ich uczyć w trakcie gry poświęcając na to zdobywane punkty doświadczenia. Jest to siła, zręczność i mana. Punkty trafień (życie) można podnosić pijąc eliksiry, nosząc magiczne pierścienie i amulety lub zamieniając się w jakiegoś potwora/zwierzę. Siła i zręczność mogą być trenowane aż do 200 punktów. Noszone magiczne pierścienie, amulety, a nawet pasy mogą podnieść ich wartość. Mana może być trenowana do 250 punktów w rozdziałach 1-5. Jak widać, nauczyć można się najwyżej 200 punktów (poza maną), jednakże w tym przypadku należy korzystać z magicznych eliksirów, spożywać niektóre specjalne potrawy, np. gulaszu Thekli, jak również jeść określoną liczbę jabłek lub ciemnych grzybów, które na stałe zwiększają nasze umiejętności. Można użyć magicznych pierścieni, amuletów i pasów, pomodlić się w kapliczkach oraz złożyć ofiarę bogom. Dodatkowo w grze można znaleźć Kamienne tabliczki, które również zwiększają nasze umiejętności, jednak, aby je odczytać uprzednio trzeba się nauczyć odpowiednich języków. Tabliczki zwiększają nasze zdolności o 2-6 pkt. Eliksiry mogą podwyższyć siłę, zręczność o +3, natomiast manę o +5 za każdą wypitą butelkę, a spożycie 50 ciemnych grzybów podniesie manę naszego bohatera o 5 pkt. (czynność można powtarzać).

  Za każdy punkt atrybutu (siła, zręczność, mana) trzeba zapłacić:
  Punkty atrybutów   Koszt punktów nauki
  11-30   1 PN
  31-60   2 PN
  61-90   3 PN
  90-120   4 PN
  Powyżej 120   5 PN

  Gracz samodzielnie decyduje podczas rozgrywki, które współczynniki chce rozwijać. Zależy to od tego, kim gramy (Paladyn, Mag Ognia, Łowca Smoków - każdy bohater ma swoją specyfikę) oraz od osobistych preferencji gracza. Stwarza to dużo możliwości indywidualnego rozwijania swojego bohatera.  Broń jedno- i dwuręczna
  Opis w Strefie Gothic II

  Najmocniejszą bronią jest Topór Berserkera zadający 200 obrażeń, natomiast siła 160 obrażeń tkwi w Jednoręcznym ostrzu magicznym na smoki.

  Procent zaawansowania   Koszt punktów nauki
  11-30%   1 PN
  31-60%   2 PN
  61-90%   3 PN
  91-100%   4 PN


  Łuk i kusza
  Opis w Strefie Gothic II

  Procent zaawansowania   Koszt punktów nauki
  11- 30%   1 PN
  31-60%   2 PN
  61-90%   3 PN
  91-100%   4 PN


  Akrobatyka
  Bardzo przydatna umiejętność dla osób chcących szybciej przemieszczać się po terenie. Umożliwia dłuższe skoki, jak również spadanie z wyższych wysokości. Może być pomocna w walce z trudniejszymi i szybszymi przeciwnikami, a także przy ucieczce przed nimi. Uczymy się jej "automatycznie" po przekroczeniu 90 punktów zręczności.


  Wydobywanie złota
  Umiejętność wydobycia cennych surowców z wystających, kopalnianych samorodków wreszcie stała się opłacalna. Istnieje wiele technik kopania i wszystkie różnią się skutecznością pozyskiwania surowego złota. Posiadając kilof postać może korzystać z samorodków, które w większości znajdują się w kopalni przy bandyckim obozie. Iilość odłupywanych kawałków zależy od losu i procentowego zaawansowania w tej umiejętności. Bryłki złota są wartościowe, szczególnie w kopalni złota dla Crimsona zajmującego się ich przetopem, u którego można wynegocjować cenę. Każdy samorodek posiada swój limit, więc po wyczerpaniu należy poszukać nowego.
  Informacje o technikach można uzyskać od kopaczy (przesiadujących przed tawerną Snapa i pracujących w kopalni). W szybie z pełzaczami (znajdzie się tam trup Bloodwyna) odsłonięte są szczególne rudy, które po dłuższym obiciu kilofem także zwiększą procent zaawansowania.

  Koszt nauki u Scatty:
  10% - 2 PN


  Język budowniczych
  Składa się z trzech stopni, których można się stopniowo uczyć u Maga Wody, Myxira. Im wyższy stopień zaawansowania znamy, tym więcej punktów umiejętności zdobędziemy. W okolicach całej wyspy Khorinis porozrzucane są Kamienne tabliczki napisane w obcym języku, które pozwalają rozwijać zdolności naszego bohatera. Każda z nich podnosi daną umiejętność o ten sam współczynnik (w stosunku do stopnia języka: +2, +4, +6) z wyjątkiem punktów trafień (+5, +10, +15). Język budowniczych jest niezwykle przydatną umiejętnością, gdyż umożliwia zwiększenie ogólnej wartości zdolności naszego bohatera do sporej puli punktów.

  Stopień języka   Koszt punktów nauki   Punkty zdobytej umiejętności / Punkty trafień
  Język farmerów   5 PN   2 / 5
  Język wojowników   10 PN   4 / 10
  Język kapłanów   15 PN   6 / 15


  Szukający Ognik
  W czasie gry od Vatrasa możemy otrzymać amulet Szukającego Ognika. Po jego nałożeniu pojawi się Ognik, który będzie dla nas szukał wszelkiego rodzaju przedmiotów. Jest bardzo przydatny w trakcie poszukiwania ukrytych w zakamarkach skarbów. Z początku potrafi jedynie odnajdywać broń do walki w zwarciu. Z czasem możemy zwiększać jego umiejętności. Pomoże nam w tym Mag Wody - Riordian.

  Znajdowane przedmioty   Koszt punktów nauki
  Broń do walki w zwarciu   0 PN
  Broń i amunicja do walki dystansowej   1 PN
  Inne   2 PN
  Runy i zwoje   3 PN
  Pierścienie i amulety   4 PN
  Rośliny i żywność   5 PN
  Mikstury   5 PN


  Szpon Beliara
  Broń Szpon Beliara zdobywamy zabijając Kruka. Stajemy wtedy przed wyborem oddania Szponu Saturasowi, dostając w nagrodę 2000 punktów doświadczenia, lub "aktywować" go dla siebie. W tym celu udajemy się do najbliższej kapliczki Beliara. Uaktywnienie Szponu Beliara kosztuje nas 40 punktów trafień (tracimy je na stałe). W zależności od tego, czy posługujemy się magią, bronią jednoręczną lub dwuręczną, Szpon przyjmie różną postać. Na przykład, gdy nasza umiejętność władania bronią jednoręczną stoi na wyższym poziomie niż bronią dwuręczną, to Szpon będzie orężem jednoręcznym. Gdy nasz bohater jest Magiem Ognia, artefakt zamieni się w potężną runę drugiego kręgu magii.

  Obrażenia zadawane przez Szpon Beliara są różne. Jeśli jest to broń dwuręczna, obrażenia zadawane przez nią będą wyższe, niż te zadawane przez broń jednoręczną. Im wyższy jest poziom naszej postaci, tym większe są obrażenia Szponu przy jego pierwszej aktywacji. Z czasem broń można ulepszać. Co dwa kolejne poziomy doświadczenia udajemy się do najbliższej kapliczki Beliara, by poświęcić 5 punktów trafień (na stałe). Broń uzyskuje wtedy 1 punkt dodatkowych obrażeń i 2% szansy na zadanie dodatkowych obrażeń.

  Szpon Beliara zadaje dodatkowe obrażenia. Owa cecha znacząco różni go od pozostałych broni. Obrażenia dodatkowe zadaje "grom" i mogą być nawet kilkukrotnie większe od krytycznych. Trafiają naszego przeciwnika także w momencie, kiedy blokuje cios. Szansa na trafienie przeciwnika przez "grom" jest zależna od procentu zaawansowania obrażeń dodatkowych. Przy maksymalnym ulepszeniu Szponu Beliara osiągną aż 50%.

  1H: 90 - 100 obrażeń
  2H: 100 - 120 obrażeń

  Poziom postaci   Obrażenia   Obrażenia dodatkowe   Wartość
  21   106   24%   1150
  23   107   26%   1250
  25   108   28%   1375
  27   109   30%   1500
  29   110   32%   1650
  31   111   34%   1800
  33   112   36%   2000
  35   113   38%   2125
  37   114   40%   2300
  39   115   42%   2500
  41   116   44%   2700
  43   117   46%   2900
  45   118   48%   3100
  47   119   50%   3300
  49   120   50%   3300

  Grając Magiem Ognia za Szpon Beliara otrzymamy magiczną runę, którą z czasem można wymienić na inne, potężniejsze.

  Magia Beliara   Opis czaru
  Rój   Pojawia się rój owadów, który na chwilę odwraca uwagę przeciwnika.
  Korzeń   Z ziemi wyrastają korzenie, które unieruchamiają naszego przeciwnika.
  Kradzież energii   Zabiera połowę energii wroga. Nie zabija go, zawsze pozostawia mu 1 punkt życia.
  Stworzenie strażnika   Przyzwanie Kamiennego strażnika.
  Stworzenie zombie   Przyzwanie zombie.
  Szał Beliara   Mocne zaklęcie bojowe, kosztujące nas aż 100 punktów many.
  Krzyk umarłych   Najpotężniejsze ze wszystkich zaklęć. Odbiera wrogowi 666 punktów życia i zużywa cały zapas many.

 • Reklama
  Phoenix
  » Strona Główna
  » ADOM
  » Fallout
  » Arcanum
  » Disciples
  » The Witcher
  » Icewind Dale
  » Imperium Diablo
  » The Elder Scrolls
  » Neverwinter Nights
  » Planescape: Torment
  Partnerzy

  Dragon Age
  Fall of Setarrif
  Mass Effect
  Witcher
  Fable

  Feniks z Popiolów - czekamy...
  Niniejsza strona jest czescia Wortalu Phoenix, znajdujacego sie aktualnie w stanie hibernacji. Kliknij na powyzszy link by dowiedziec sie wiecej.
  © 2002-2008 Gothic Site. modern warfare 3, rpg, hunted. jPortal.