http://www.gothic.phx.pl

:: Kody
Artykuł dodany przez: Advocate (2004-05-29 21:45:07)

Używając kodów po ukończeniu gry możesz szybciej zacząć drugą rozgrywkę. Wszystkie zbroje i inne przedmioty, których nie mogłeś normalnie zdobyć, będą już dostępne. Jednak kody mogą także popsuć całą grę, dlatego dobrze zrobisz, gdy nie znając jeszcze zakończenia Gothic - nie skorzystasz z kodów.


Komendy w okienku atrybutów i umiejętności
KlawiszEfekt
marvinAktywuje tryb testowy (szerszy opis poniżej)
42Cofa wszystkie poprzednie komendy
takiRegeneruje życie i manę
guardianNieśmiertelność
clockZegar w górnym prawym rogu ekranu
godzillaWszyscy stają się więksi
kingkongWszyscy stają się mniejsi
southparkKierowana postać porusza się szybciej niż normalnie
clerksKierowana postać porusza się wolniej niż normalnie
eowynNPC poruszają się wolniej niż normalnie
garfieldWszyscy stają się grubi
grommitWszyscy stają się płascy jak naleśnik
thequeenmustdieWszyscy wyglądają jak szkielety
melvilleZaczyna padać deszcz
ticktockZaczyna się ulewa
caipiranhaZnikają tekstury
maitaiZanikają tekstury oraz "podłoże", widoczny jest cały szkielet świata
shrikePojawia się wiersz.
spyInformacje o nacelowanym NPC (podświetlonym).


MARVIN MODE
Jest to opcja, która uaktywnia konsolę w grze ('F2'), a odpowiednim klawiszom na klawiaturze zostają przypisane różne, testowe właściwości.
Aby uaktywnić tryb testowy włącz ekran atrybutów oraz umiejętności (okienko z doświadczeniem, umiejętnościami itp.), wpisz na klawiaturze słowo "marvin" (bez cudzysłowów). Klikając na 'ESC' wyjdź z tego okienka, spójrz i upewnij się czy w lewym górnym rogu ekranu pisze "marvin-mode". W tej chwili tryb testowy został włączony. Listę kodów do konsoli znajdziesz w osobnym dziale.
W starszych wersjach (polska się do nich nie zalicza) Gothic, bez najnowszego patcha, konsolę można aktywować w inny sposób:
Edytuj plik gothic.ini (zwykłym edytorem tekstu). Znajdź parametr: "test mode=0" i zmień na "test mode=1". Zapisz zamiany i uruchom grę.

Nowe opcje klawiszy w trybie MARVIN-MODE
KlawiszEfekt
F2Otwiera konsolę
F3Widok w oknie lub pełnym ekranem
F4Uaktywnia tryb kamery, standardowymi klawiszami poruszania się można kontrolować kamerę
F5Zatrzymuje kamerę
F6Włącza kamerę w ruch
F7Kamera przemieszcza się po głównych lokacjach
F8Regeneruje życie i manę
HOMEPrzełączanie się między najbliższymi NPC
KTeleportacja kilka metrów do przodu
OZmiana ciała na wybranego NPC
HRedukuje częściowo życie
TInformacje o nacelowanym NPC (podświetlonym).
GInformacje o kierowanej postaci
Alt+PWyświetla numer aktualnej pozycji


GOTHIC.INI
Plik "Gothic.ini" (katalog "Gothic\System") zawiera wiele przydatnych, ukrytych opcji, których próżno szukać w menu gry. Do edycji warto używać prostego windowsowskiego "Notatnika", konkretną treść można wyszukać po użyciu skrótu klawiszowego 'CTRL+F'. Wszystkie komendy zostały opisane po angielsku, dlatego większość osób nie powinna mieć z nimi problemu.

Blood mode
Edytuj plik "gothic.ini" (zwykłym edytorem tekstu). Znajdź parametr: "BloodDetail=1" i zmień "1", na którąś z liczb 1-3. Np. "Blood Detail=3", w efekcie krew będzie lała się litrami.

Quick Save&Load
Edytuj plik "gothic.ini" (zwykłym edytorem tekstu). Znajdź parametr: "useQuickSaveKeys=0" i zmień "0" na "1". W menu gry uaktywni się nowy slot na szybkie zapisywanie oraz wczytanie. Podczas gry naciśnij 'F5', by zapisać lub 'F9', by wczytać zapisany stan gry.

Szybkie klawisze mikstur
Edytuj plik "gothic.ini" (zwykłym edytorem tekstu). Znajdź parametr: "usePotionKeys=0" i zmień "0" na "1". Podczas gry zostaną aktywowane skróty klawiszowe do mikstur regenerujących życię oraz manę, pod jednym klawiszem nie mogą być przypisane dwie czynności, ponieważ będą źle funkcjonować.

Reklamy
Edytuj plik "gothic.ini" (zwykłym edytorem tekstu). Znajdź parametr: "playLogoVideos=1" i zmień "1" na "0". Przy uruchamianiu gry nie będą już wyświetlane filmiki z logo (reklamy) JoWooD oraz Piranha Bytes.

AntiAliasing
Edytuj plik "gothic.ini" (zwykłym edytorem tekstu). Znajdź parametr: "zVidEnableAntiAliasing=0" i zmień "0" na "1". W grze zostaje włączona opcja AntiAliasing, jej użycie polecane jest tylko dla właścicieli mocnych zestawów komputerowych, przede wszystkim wydajnych kart graficznych.


Modyfikacja SAVE`ów
Zapisany stan gry można łatwo edytować zwykłym edytorem tekstu lub edytorem HEXowym. Zmieniając najróżniejsze wartości możemy gruntownie zmienić np. nasze wyposażenie w ekwipunku. Przed zaczęciem modyfikowania Save`ów należy pamiętać o zrobieniu ich kopii zapasowych, ponieważ często zdarza się, że zmodyfikowany zapis stanu gry już więcej się nie otworzy.

Plik NEWWORLD.SAV
Plik znajduje się w folderze Saves\numer save`u\. Zapisane są w nim informacje o stanie postaci, otoczeniu, NPC itp. w czasie zapisywania stanu rozgrywki. Zawierają się tutaj także informacje o ekwipunku postaci i co za tym idzie - złocie. W celu zwiększenia ilości złota znajdź fragment: ITMI_GOLD:XX, 'XX' oznacza ilość złota, którą można spokojnie zedytować.
Dla przykładu ten wers: ITPO_MANA_02:3,ITAT_MEATBUGFLESH:8 oznacza, że postać posiada w ekwipunku 3 eliksiry mana i 8 kawałków owadziego mięsa. Nie należy przesadzać z ogromnymi liczbami wartości, bo w ten sposób można szybko zepsuć save`a. Przy niektórych wartościach można podstawić tylko jedną cyfrę.adres tego artykułu: http://www.gothic.phx.pl/infopage.php?id=58