Strefy
Gothic Site
Gothic
Gothic 2
Gothic 2: Noc Kruka
Gothic 3
ArcaniA: Gothic 4
Galeria
Świat
» Historia
» Umiejętności
» Potwory
» Gildie
» Postacie
» Lista NPC
» Lokacje
» Magia
Pomoc
» Ogólne informacje
» FAQ
» Solucja
» Zadania
» Porady
» Mapy
» Nauczyciele
» Sprzedawcy
» Chromanin
» Sterowanie
» Kody
» Konsola
» Instalacja modów
» Diccuric PL - FAQ
Ekwipunek
» Zbroje
» Czary
» Bronie
» Rośliny
» Artefakty
» Mikstury
Artykuły
» Recenzja
» Opowiadania
» Funny
» Pomocnicze
» Konkursowe
» Art & Story Forum
» Dodaj artykuł
Galeria
» Screeny
» Artworki
» Funny
» Rysunki
» Triki
Czas Zapłaty
» Informacje
» Historia
» Umiejętności
» Media
» Forum
» Twórcy
Download
» Demo [7]
» Filmy [2]
» Inne [7]
» Mody [39]
» Muzyka [7]
» Patche [3]

Skocz do:

Porady

Gothic zawiera mnóstwo zadań, które często sprawiają duże trudności początkującym graczom nieznającym jego ogromnego świata. Dlatego, drogi wędrowcze, przydadzą ci się wartościowe porady, które nie rzadko mogą uratować twe cenne życie. Zagość się również na naszym forum, stworzyliśmy tam odpowiednią kategorię - Porady i triki. Jeśli znasz jakąś ciekawostkę lub poradę, to pisz, a spróbujemy umieścić ją w tym dziale!


Porady
Jeśli chcesz mieć pod dostatkiem pieniędzy, radzę jak najszybciej nabyć umiejętność oprawiania skór zwierząt oraz wyłupywania pazurów i zębów. Pozwoli to zarabiać polowaniem na różnego typu zwierzynę. Szczególnie wartościowe są skóry wężów błotnych i cieniostworów. Te pierwsze żyją głównie na moczarach otaczających obóz bractwa, natomiast cieniostwory jako ulubione miejsce żerowania upatrzyły sobie lasy między obozami - starym a bractwa.

Niewątpliwie umiejętności złodziejskie przydają się podczas gry. Dzięki możliwości otwierania zamków nie będziesz miał problemów z większością zamkniętych skrzyń i drzwi, jednak te lepiej zabezpieczone wymagają drugiego poziomu tej umiejętności. Skradanie pozwoli niepostrzeżenie podejść do ofiary i celnym strzałem z kuszy posłać ją na tamten świat. Akrobatyka natomiast to zdecydowanie najlepsza umiejętność złodziejska. Dzięki niej będziesz mógł wykonywać niesamowicie długie skoki, a upadki ze znacznych wysokości nie będą już takie zabójcze.

Jeśli chcesz skutecznie uśmiercać wrogów ze znacznej odległości, musisz rozwinąć umiejętność strzelania z kuszy do drugiego poziomu (to samo tyczy się łuku). W innym przypadku ruchomy cel będzie niemal niemożliwy do trafienia.

Umiejętne zestawienie magii i oręża może dać piorunujące efekty. Bryła lodu działa idealnie w połączeniu ze śmiercionośnym mieczem. Tak samo atak z kuli ognia podparty strzałami z łuku.

Na początku gry, gdy nie radzisz sobie z jakimiś potworami, postaraj się zwabić je do któregoś obozu, lub grupki twoich przyjaciół. W ten sposób pozbędziesz się ich i pozbierasz sobie rzeczy.

Walcząc wręcz z człowiekiem nie zapomnij go dobić lub chociażby rozbroić - w innym razie za chwilę podniesie się i znów cię zaatakuje. Nie masz takiego problemu, strzelając z kuszy lub łuku.

Gdy zdecydujesz się kim chcesz być (np. wojownikiem) to rozwijaj swoje umiejętności tylko w tym kierunku (w tym przypadku pakuj w siłę), bo po co ci zręczność jak nie korzystasz z łuku czy kuszy.

Staraj się rozmawiać z postaciami, które mają unikalne imiona (zwykłe mięcho ich nie ma :)). W ten sposób dowiesz się wielu ważnych rzeczy, a nawet dostaniesz nowe zadania.

Jeżeli zależy ci na szybkim zdobyciu wartościowego uzbrojenia, zaatakuj jakiegoś potężnego wroga (węża błotnego, cieniostwora lub orka) i zacznij uciekać w stronę najbliższego strażnika. Przy odrobinie szczęścia będziesz mógł zebrać fanty pozostałe po strażniku.

Na wcześniejszych etapach gry, kiedy byle wilk lub jaszczur stanowią nie lada zagrożenie, w celu pokonania ich wykorzystuj wszelkie drzewa lub kamienie, zza których możesz bezpiecznie strzelać. Potwory przeważnie nie są tak skoczne jak ty.


Porady graczy
Jeśli chcesz być dobrym wojownikiem, nie wydawaj punktów umiejętności na jednoręczne bronie: za tak zaoszczędzone punkty możesz nauczyć się strzelać z kuszy, a docelowo posługiwać się broniami dwuręcznymi. Cios z obrotu jest w większości przypadków morderczy.
Aby wybić wszystkie orki w świątyni nie trzeba mieć Ulu-mulu... Kiedy przechodzi się przez most przed bramą - trzeba biec, wojownicy będą cię ścigać. Obok namiotów jest taka wyżyna (bardzo malutka), wskocz na nią. Wojownicy chcąc cię zabić będą się wspinać by cię dopaść, a ty ich... Jak wszystkich przed brama wybijesz, będziesz musiał się zmienić w krwiopijcę. Wystarczy wlecieć za bramę po stromiźnie, po drugiej stronie jest trudniej, ale i tam sobie poradzisz, wystarczy że będziesz podchodził i zwracał na siebie uwagę jak najmniejszej liczby orków i tak dalej... Kilka poziomów gwarantowane! Ten sposób można wykorzystywać nawet w pierwszym rozdziale (wymagany wysoki poziom) i to wszystko.
Wiele osób nie wie o tym, że w Gothic'u jest nielegalne laboratorium :). Przy wejściu (przed uprawą ryżu) do nowego obozu jest taka góra i na niej są zębacze... A na dole (pod tą górą) w jaskini jest nielegalna destylatornia - kilku gości do zabicia i coś jeszcze.
By Keman

Jak się wzbogacić? Trzeba wejść do kuźni w obozie bractwa, okraść skrzynie (nikt nie będzie się pienił, przynajmniej w nocy) jest tam dużo surowej i rozgrzanej stali. Dalej to już tylko zrobić miecze (50 rudy za sztukę) i grać.
Z tą kuźnią można też zrobić w Starym Obozie jeśli jesteś cieniem, w zamku Gomeza wejdź na górę, a potem wejdź do ostatniego pokoju licząc od lewej. Tam za następnymi drzwiami jest 4 poziomowa wieża, w której można się nieźle obłowić.
By Frezy

Jak wybić wszystkich w Gothic'u, nawet tych nieśmiertelnych? Zawsze chciałeś przywalić Xardasowi, Thorusowi i innym? Jeśli tak to ten kod jest idealny dla ciebie... Wpisujemy "marvin" po kliknięciu na "B". Teraz wystarczy podejść do jakiejś nieśmiertelnej postaci i wcisnąć "O" (przełączenie postaci). Wciskamy F2 i wpisujemy "edit abilites", 'flags 0' oznacza śmiertelność, a 'flags 2' nieśmiertelność. Teraz wystarczy wrócić do głównego bohatera ("O") i zaciachać naszego wybrańca :). Pamiętaj, że aby przełączyć się między postacią, musisz najpierw na nią najechać (pojawi się jej imię).
By Orcwarrior

Jak już byłeś u Xardasa i masz pełno kasy, kupuj zwoje przywołania golema. Przywołuj je sobie i morduj - za każdego otrzymasz 1000 exp-a :).
W pewnym momencie gry Xardas wysyła nas do starej wieży w poszukiwaniu ekwipunku, znajduje się tam runa teleportacyjna do Starego Obozu - można w nim zrobić niezłą rzeźnię, obłowić się (u mnie wystąpił bug [może to nie bug?], że kowal miał kilkaset tysięcy gotowych mieczy. Kiedy wziąłem je wszystkie, miałem fortunę nie do spieniężenia), ale jest także sposób na wejście tam wcześniej. Wystarczy zamienić się w chrząszcza i wejść przez główną bramę (są tam takie małe otworki).
By never_born

Sposób na bardzo proste zdobycie kuszy zręczność: 25, obrażenia: 50. Wychodzimy bramą z SO w stronę Obozu Bractwa, lecz nie przechodzimy przez most, tylko idziemy do strażnika, który siedzi pod drzewem. Mówi, że nie możemy iść dalej, bo tu zaczyna się terytorium orków. Nie słuchamy go i idziemy ścieżką, aż dojdziemy do gromady orkowych psów. Podchodzimy na tyle blisko, aby jeden z psów nas zauważył i zaczął iść w naszą stronę. Teraz wracamy z powrotem, ale tak, aby nie zgubić psa, który idzie powoli za nami. Idziemy z tym pieskiem, aż do strażnika, on wyciągnie kuszę i zaczynie do niego strzelać, a my odbiegamy kawałek dalej, aby pies nie szedł dalej za nami. Pies zabija strażnika. Czekamy aż pies odejdzie i zabieramy strażnikowi kuszę oraz miecz (20/20).
By Darek Januszewski


"Miłe błędy", sztuczki
Najpierw trzeba napić się napoju prędkości, a następnie wyciągnąć oburęczny miecz. Potem spróbuj machnąć mieczem (lewy klawisz myszy + W), ale gdy postać już nim machnie trzymaj dalej wciśnięte oba klawisze, teraz puść tylko lewy klawisz myszy, ale W trzymaj dalej. Zobaczysz jak postać biegnie mając 'na plecach' miecz, który się waha :).

Wpisz w konsoli INSERT BAB_ARMOR_BIKINI (nie wiesz jak? Zobacz do działu Kody), jeśli ten kod nie działa, to spróbuj INSERT BAB_ARMOR_BABE. Teraz przed tobą leży taka jakby bryła o nazwie "Babka w bikini", lub coś podobnego. Teraz to podnieś i w inwentarzu (zbroje) użyj tego. Wyglądasz teraz jak mutant pierwszej postaci z jakąś laską oraz krwiopijcą :).

Chciałbyś być żywą pochodnią? Jeśli tak to dzięki temu sposobowi uda Ci się to zrobić. Na początek wyjmij pochodnię :), a potem wejdź na jakąś górkę i po prostu zleć z niej tak, aby postać upadła i się podniosła (nie przesadzaj z wysokością :)). Teraz podczas biegu z pochodnią, będzie to wyglądało jakby ona się w tobie tliła... - Dziwny błąd gry - kiedy walczysz z orkami lub innymi nacjami, które mają podziały na grupy (zwiadowca, wojownik itp.) i masz problem (np. przy figurce u orków), przywołaj golema lub co innego, najlepiej w ukryciu. Później pokaż się orkom (z ulu mulu na plecach), gdy skoczą bić się z golemem, zaczną bić się między sobą. Po 2 takich zabiegach powinno już orków w mieście nie być :)
P.S. warto mieć zawsze w miejscu gdzie nie ma ludzi jakiegokolwiek przywołańca.
By Frezy

W grze jest miły błąd, który pozwoli na zdobycie dużej ilości pieniędzy. Zaczynając grę nie będziesz miał nigdy finansowych kłopotów.
Kiedy będziesz robił w kuźni więcej niż jedną broń w tym czasie (ze surowej stali) u kowala spróbuj nacisnąć 'Użyj' najszybciej jak możesz. Naciskając tak, zmusisz Gothic'a do błędu :) Na końcu wszystkich procedur dostaniesz więcej mieczy.
W grze jest śmieszny błąd. Dzięki niemu będziecie mogli skakać z dowolnej wysokości! Po prostu gdy będziesz tuż przy ziemi przytrzymaj klawisz krok w lewo (prawo) i postać będzie chciała pójść w tą stronę... nie zabijesz się tylko swobodnie opadniesz na ziemię!
By Keman

Sonda
Chcesz, aby Nordic Games rozwijało markę Gothic?

Tak, trzeba dać im szansę, czekam na efekty
Nie, nieważne, że to już inna, nowa firma - tak czy siak wara od tej serii


[poprzednie sondy]
Phoenix
» Strona Główna
» ADOM
» Fallout
» Arcanum
» Disciples
» The Witcher
» Icewind Dale
» Imperium Diablo
» The Elder Scrolls
» Neverwinter Nights
» Planescape: Torment
Partnerzy

Dragon Age 2
Wiedźmin 3
Arcania
Mass Effect 3
Fable

Feniks z Popiolów - czekamy...
Niniejsza strona jest czescia Wortalu Phoenix, znajdujacego sie aktualnie w stanie hibernacji. Kliknij na powyzszy link by dowiedziec sie wiecej.
© 2002-2008 Gothic Site. Partnerzy: rpg, modern warfare 3. jPortal.