Strefy
Gothic Site
Gothic
Gothic 2
Gothic 2: Noc Kruka
Gothic 3
ArcaniA: Gothic 4
Galeria
Świat
» Historia
» Umiejętności
» Potwory
» Gildie
» Postacie
» Lista NPC
» Lokacje
» Magia
Pomoc
» Ogólne informacje
» FAQ
» Solucja
» Zadania
» Porady
» Mapy
» Nauczyciele
» Sprzedawcy
» Chromanin
» Sterowanie
» Kody
» Konsola
» Instalacja modów
» Diccuric PL - FAQ
Ekwipunek
» Zbroje
» Czary
» Bronie
» Rośliny
» Artefakty
» Mikstury
Artykuły
» Recenzja
» Opowiadania
» Funny
» Pomocnicze
» Konkursowe
» Art & Story Forum
» Dodaj artykuł
Galeria
» Screeny
» Artworki
» Funny
» Rysunki
» Triki
Czas Zapłaty
» Informacje
» Historia
» Umiejętności
» Media
» Forum
» Twórcy
Download
» Demo [7]
» Filmy [2]
» Inne [7]
» Mody [39]
» Muzyka [7]
» Patche [3]

Skocz do:

Sterowanie

Sterowanie w Gothic, szczególnie w Gothic II jest bardzo dobre, posiada niestety jedną wadę - przy pierwszym zetknięciu z grą wymaga krótkich ćwiczeń, a następnie przyzwyczajenia. Poznanie oraz zastosowanie się do wszystkich opcji kontrolowania naszą postacią znacznie ułatwi nam grę.
Do dyspozycji mamy klawiaturę i mysz, choć możliwości myszy nie zostały do końca wykorzystane przez programistów. Należy uważać ją za dodatek, ponieważ gra pierwotnie miała czerpać jedynie z klawiatury. Na początku sterowanie może wydawać się trochę trudne, jednak gdy już się go nauczysz, będziesz gładko przechodzić przez rozgrywkę.


Podstawowe obłożenie klawiatury

Dla graczy leworęcznych zalecamy standardowy układ klawiatury, dla graczy praworęcznych – układ alternatywny:

Ruch Leworęczni Praworęczni
Przód/tył HOME/END W/S
Krok w lewo/prawo DEL/PAGE DOWN A/D
Obrót w lewo/prawo Insert/PAGE UP Q/E
Ekwipunek BACKSPACE TAB
Skradanie się * (Num) X
Rozglądanie się INSERT i DEL (Num) F/R

Lewy przycisk myszy odpowiada klawiszowi działania a prawy – skoku:

Działanie Klawisz Przykład
użyj przedmiotu w centrum pola widzenia LPM + GÓRA rozmowa, użycie dźwigni
przedmiot w oknie ekwipunku LPM + GÓRA użyj/załóż
LPM + DÓŁ upuść
LPM + LEWO/PRAWO przenieś przedmiot
skakanie i wspinaczka PPM + GÓRA  
walka LPM + GÓRA cios, strzał, magia
LPM + LEWO/PRAWO cios z boku (combo)
LPM + DÓŁ blok


Poruszanie się
Góra/Dół/Lewo/Prawo
Wykonywać manewry naszą postacią możemy dzięki standardowemu Góra/Dół/Lewo/Prawo, a dodatkowo obracać się o dowolny kąt można myszą. Wszystkie te rzeczy da się skonfigurować w opcjach.


Podstawowa kombinacja
Lewy Control (użyj) + Góra
Najczęściej używaną kombinacją jest właśnie ta. Służy do wykonywania większości czynności w grze. Posługując się tym zestawem można podnosić najróżniejsze przedmioty (przedtem należy nakierować się na nie, by wyświetliła się ich nazwa), służy także do interakcji z otoczeniem (rozpoczęcia rozmowy, wspinania się po drabinie, otwierania skrzyni/drzwi itp.).


Aktywowanie broni/Czarów
Spacja
Używając spacji wyciągamy lub chowamy broń i aktywujemy zaklęcie na runie lub zwoju (spacja wywołuje broń lub czar, którego użyto ostatnim razem). Stosując w ataku magię, jest ona przydatna, np. do wybierania czarów - gdy przytrzymamy spację i zaczniemy naciskać Lewo/Prawo.


Rozglądanie się
Klawisz '0'
Przytrzymując ten klawisz będziesz mógł porozglądać się w widoku pierwszej osoby (FPP). Przydatne w przypadku ciasnych pomieszczeniach lub gdy automatyczna kamera nie chce poprawnie współpracować.


Skok w przód i wspinanie się
Alt (skok) + Góra, Alt (skok) + Dół
Postać skoczy do przodu gdy przytrzymasz lewy Alt i klikniesz klawisz Góra. Posiadając umiejętność akrobatyki skoki będą o wiele dłuższe i bezpieczniejsze. Będąc przemienionym w Krwiopijcę, można wykorzystać pewien błąd w grze... Wspomniana kombinacja służy także do wspinania się na różne półki skalne, przedtem trzeba ustawić się twarzą do ściany. Korzystając z Alt + Dół można zeskoczyć z miejsca, na którym wisimy.


Zmiana szybkości chodu
Shift (chodzenie) + Góra
Sprawia, że biegasz wolniej niż normalnie bez używania tej kombinacji. Przydatne przy wysokich miejscach, gdzie poruszanie jest utrudnione (postac dochodzi do krawędzi miejsca, na którym stoi, ale z niej nie spadnie).


Zmiana rodzaju broni
Spacja + Góra/Dół
Kombinacja zmienia aktywny rodzaj broni, pod koniec wybierając go. Jest przydatna gdy postać posługuje się na zmianę bronią do walki w zwarciu, dalekosiężną i magiczną. Posługując się nią, nie trzeba wybierać rodzaju broni za pomocą klawiszy od 0-9.


Skradanie się
Klawisz 'A'
Jeśli posiadasz umiejętność Skradania się, możesz wykorzystywać klawisz 'A' do przejścia w cichy, złodziejski tryb.


Okienko z umiejętności
Klawisz 'S'
W tym okienku możesz zobaczyć swój aktualny poziom, ilość doświadczenia i wszystkie inne statystyki powiązane z umiejętnościami.


Dziennik
Klawisz 'L'
Za każdym razem, gdy ujrzysz informację o zaktualizowaniu swojego podręcznego dziennika, notatnika, będziesz mógł przeczytać w nim nowe informacje zgromadzone najczęściej podczas rozmowy. Można tutaj sprawdzać także wykonane zadanie i te, które zakończyły się niepowodzeniem, dowiedzieć się o aktualnej godzinie w świecie Gothic itp.


Enter
Służy do potwierdzania w opcjach dialogowych przy rozmowach, handlowaniu. Używając Entera można ponownie przemienić się w człowieka po użyciu czaru przemiany w jakiegoś potwora lub zwierzę.


Mysz
Lewy przycisk myszy
Służy do potwierdzania w opcjach dialogowych przy rozmowach, handlowaniu.
Prawy klawisz myszy
Służy do przerywania aktualnie mówionego dialogu podczas rozmowy.


Ekwipunek
Klawisz 'Tab'
Po wciśnięciu tabulatora pojawi się na ekranie kolumna. Cały ekwipunek jest podzielony na kilka grup: Bronie, Zbroje, Artefakty, Magia (runy i zwoje), Jedzenie i napoje, Eliksiry oraz Różne. W grupie Broni, łuki i kusze są ułożone na dole pod bronią białą. Do poruszania się pomiędzy głównymi kolumnami służą Lewo i Prawo, a podświetlanie przedmiotów przez Góra i Dół (ten sam efekt uzyskujemy dzięki scrollce w myszce).
Wybieranie następuje przez posłużenie się główną kombinacją Lewy Ctrl (użyj) + Góra - jedzenie i pożywienie zostanie zjedzone, pierścienie z amuletami i zbrojami są automatycznie zakładane, a bronie i czary zostaną aktywowane pod wolnymi klawiszami wyboru broni (ostatnio używana będzie widoczne także na plecach lub przy pasie). By np. ściągnąć jakąś rzecz używamy ponownie powyższej kombinacji, natomiast gdy chcemy coś porzucić/upuścić - stosujemy Lewy Ctrl (użyj) + Góra.
Dzięki klawiszom wyboru (1-0) możemy szybko wybrać jakąś broń. Broń biała jest umiejscowiona pod '1', broń dystansowa pod '2', ostatnio używany czar to '3', a od 4 do 0 dostępne są wybrane czary.


Opróżnianie z zawartości skrzyń
Lewy Ctrl (użyj) + ruch w bok
Stań naprzeciw skrzyni, przytrzymaj Lewy Ctrl (użyj) i naciśnij Góra. Po lewej stronie ekranu pojawi się zawartość skrzyni, która nie jest pogrupowana, a po prawej standardowo nasz ekwipunek. Przenieś się do przedmiotów z lewej strony, przytrzymaj Lewy Ctrl (użyj) i naciśnij Prawo (klikając Lewo w naszym ekwipunku przedmiot zostanie włożony do skrzyni).
Jeśli chcesz przenosić więcej niż jedną rzecz, użyj tych kombinacji:
Lewy Ctrl (użyj) + obrót w lewo/prawo - jednorazowo przenosi 1 przedmiot
Lewy Ctrl (użyj) + krok w lew/prawo - jednorazowo przenosi 10 przedmiotów
Lewy Ctrl (użyj) + obrót w lewo/prawo + Shift - jednorazowo przenosi 100 przedmiotów


Handlowanie
Lewy Ctrl (użyj) + ruch w bok
Handlowanie jest bardziej skomplikowane niż opróżnianie skrzyń, ale nie powinno nastręczać problemów. Do ekranu handlowania przechodzi się po wybraniu odpowiedniej opcji dialogowej przy rozmowie z jakimś NPCem. Pojawiają się dwie kolumny po lewej i prawej stronie (tak, jak podczas opróżniania skrzyń) oraz dodatkowo dwie kolumny pośrodku ekranu. Przy przenoszeniu towarów, będą one najpierw umieszczane w środkowych kolumnach, na samej górze wyświetlą się zsumowana wartość wszystkich kupowanych i sprzedawanych przedmiotów. Możesz kupować i oferować tyle towarów, ile chcesz. By transakcja powiodła się, suma wartości sprzedawanych rzeczy musi być większa lub równa od sumy wartości kupowanych rzeczy. Jeśli będzie to się zgadzać, przejdź do którejś z środkowych kolumn i naciśnij Enter, a następnie wybierz opcję "Przyjmij". Przedmioty zostaną automatycznie posegregowane w ekwipunku, więc nie trzeba zawracać sobie głowy ich układaniem. Przy handlowaniu, szczególnie w późniejszych rozdziałach warto stosować bryłki rudy jako nominał. Nie polecam kolekcjonowania mało lub wcale wartościowych rzeczy, ponieważ zaśmiecają ekwipunek, a podczas sprzedawania są mieszane z towarami przyjmującego, wyjątkiem są oczywiście przedmioty potrzebne lub przydatne do wykonywania zadań.
Jeśli chcesz przenosić więcej niż jedną rzecz, użyj tych kombinacji:
Lewy Ctrl (użyj) + obrót w lewo/prawo - jednorazowo przenosi 1 przedmiot
Lewy Ctrl (użyj) + krok w lew/prawo - jednorazowo przenosi 10 przedmiotów
Lewy Ctrl (użyj) + obrót w lewo/prawo + Shift - jednorazowo przenosi 100 przedmiotów


Kradzież kieszonkowa
Lewy Ctrl (użyj) + ruch w bok
Okradanie NPCów wymaga cichego podskradania się do celu, dlatego w odległości kilku metrów od "ofiary" (tak, by nie wyczuwała naszej obecności) należy kliknąć klawisz 'A'. Zachodzimy ją od tyłu, a przy dostatecznie bliskiej odległości postępujemy tak samo, jak w przypadku opróżniania z zawartości skrzyń (opisane wyżej). Nie można przy tym zwrócić niczyjej uwagi, ponieważ NPCe informują się nawzajem o zagrożeniach. Przy niskiej ilości zręczności oraz poziomie umiejętności kradzieży naszej postaci należy zwracać szczególną uwagę i nie zabierać wszystkiego naraz oraz działać szybko, ponieważ nasz cel może szybko zorientować się, że go oszukujemy...


Spanie
Lewy Ctrl (użyj) + Góra
Stań z boku łóżka będąc skierowanym twarzą w jego stronę i zastosuj standardową kombinacją: Lewy Ctrl (użyj) + Góra. Postać położy się na łóżko, a w okienku dialogowym pojawią się opcje długości spania, np. "Śpij do rana". Wybierz jedną z nich, a gdy się obudzisz naciśnij klawisz 'w bok', by wstać z łoża. Możesz spać na każdym posłaniu, przy czym nie musisz ścielić. :)


Pływanie i nurkowanie
Klawisze poruszania się
Wejdź do wody, przejdź na głębię, ponieważ dopóki twoje nogi będą dotykały dna, będziesz powoli brodził. Pływanie nad wodą odbywa się poprzez używanie klawiszów odpowiedzialnych za poruszanie się postaci (Góra, Dół, Lewo, Prawo).
Aby zanurkować kliknij Prawy Przycisk Myszy lub Alt (klawisz skoku). Tak długo, jak będziesz trzymać przycisk myszy pod wodą, będziesz płynąć przed siebie. Kierunek zmienia się manewrując myszą lub używając klawiszy poruszania się. Jeśli chcesz wypłynąć na powierzchnię, to podpłyń głową do lustra wody i raz kliknij Prawy Przycisk Myszy. Zawsze kontroluj zapas swojego tlenu pod wodą, który wskazuje żółty pasek.


Dodatkowa pomoc
  • Znajdź sobie wolne łóżko i odpocznij. Podczas odpoczynku twoje punkty życia oraz mana są automatycznie regenerowane.
  • Każdy przedmiot, który można podnieść, zostanie podświetlony, gdy umieścisz go w centrum pola widzenia.
  • Przedmioty, których można użyć są podpisane.
  • Uciekając przed wrogiem możesz rzucić okiem za siebie. Służą do tego klawisze 'R' oraz 'NUM 0'.
  • Gothic został zoptymalizowany do pracy z DirectX 8. Zawsze instaluj najnowsze wersje sterowników DirectX.
  • Jeśli z jakichś powodów Gothic “zawiesi się” w trakcie gry, naciśnij Alt+Ctrl+F8
  • W pewnych sytuacjach dostęp do menu jest zablokowany. Jeśli z jakiegoś powodu potrzebujesz dostępu do menu naciśnij Shift+ESC. Pamiętaj jednak, że opcja zapisu stanu gry będzie w takich sytuacjach niedostępna.

Sonda
Chcesz, aby Nordic Games rozwijało markę Gothic?

Tak, trzeba dać im szansę, czekam na efekty
Nie, nieważne, że to już inna, nowa firma - tak czy siak wara od tej serii


[poprzednie sondy]
Phoenix
» Strona Główna
» ADOM
» Fallout
» Arcanum
» Disciples
» The Witcher
» Icewind Dale
» Imperium Diablo
» The Elder Scrolls
» Neverwinter Nights
» Planescape: Torment
Partnerzy

Dragon Age 2
Wiedźmin 3
Arcania
Mass Effect 3
Fable

Feniks z Popiolów - czekamy...
Niniejsza strona jest czescia Wortalu Phoenix, znajdujacego sie aktualnie w stanie hibernacji. Kliknij na powyzszy link by dowiedziec sie wiecej.
© 2002-2008 Gothic Site. Partnerzy: rpg, modern warfare 3. jPortal.